ARAMA
Bozdoğan Belediyesi

Nikah İşlemleri

Geri

Nikah İşlemleri

Nikah İşlemleri İçin Gerekli Belgeler

  1. Nikah için Devlet Hastanelerinden veya Aile Hekimliklerinden hastalıktan salimdir ibareli sağlık raporu alınacak. Rapor alındıktan sonra aşağıdaki belgeler ile birlikte nikah memurluğuna müracaat edilecektir.
  2. Her iki kişinin aynı pozdan 5'şer adet fotoğrafı olacak.
  3. Kimlikler fotokopileri ile birlikte getirilecektir.
  4. 16 yaşını doldurup; 17 yaşından gün alan adaylar Aile Mahkemesinden evlenme izin belgesi, 17 yaşını bitirip 18 yaşından gün alan adaylar Anne ve Babalarının (kimlikleri ile birlikte) muvafakatnamesi ile evlenebilirler. ( Anne veya babadan biri ölmüş ise, ölümü nüfus kaydı ile belgelenecek, boşanmış ise velayet kararı getirilecektir.)
  5. Boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 300 günü dolmayan bayanların Aile Mahkemesinden iddet müddeti kararı almaları zorunludur.
  6. Yabancı uyruklu ise Türkiye'de bağlı bulunduğu konsolosluktan alınarak Vilayet Hukuk işlerine onaylatılmış Kimlik, Bekarlık Belgesi, Doğum Belgesi, Pasaport (Noterden onaylı Türkçe tercümeli).
  7. İzmir'de konsolosluğu bulunmayan yabancılar için Ankara'da bulunan Büyükelçilikleriden alınan bekarlık belgelerinin Dışişleri Bakanlığınca onaylatılması gerekmektedir.